- § 1.
Prawo do wędkowania na zbiorniku „BRODEK” mają członkowie Stowarzyszenia Wędkarskiego „NASZA WODA” posiadający kartę wędkarską oraz ważną legitymację członkowską. Można łowić metodą gruntowo-spławikową na dwie wędki oraz metodą spinningową na jedna wędkę. Zarząd ogłasza całkowity zakaz połowu muchową dla wszystkich członków Stowarzyszenia w sezonie 2025.
Ze względów środowiskowych jak również organizacyjnych Zarząd Stowarzyszenia zaostrza połów dwoma wędkami metodą gruntowo-spławikową do jednej wędki gruntowej, spławikowej, dla członka uczestnika w sezonie 2025 na zbiorniku Stowarzyszenia.
- § 2.
Członek uczestnik od 16 - 18 lat może wędkować na zbiorniku „BRODEK” na zasadach określonych w regulaminie Stowarzyszenia Wędkarskiego „NASZA WODA”. Członek Honorowy Stowarzyszenia jest zwolniony z obowiązku posiadania karty wędkarskiej jak również opłacania składek członkowskich. Nie jest zwolniony z pamiętania i dbania o dobry wizerunek Stowarzyszenia, jest zobowiązany do pogłębiania zasług na rzecz Stowarzyszenia , by móc godnie nosić miano Członka Honorowego Stowarzyszenia „NASZA WODA”
- § 3.
W ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb członka stowarzyszenia jego podopieczny do lat 16 (zwolniony z obowiązku posiadania karty wędkarskiej) może łowić na jedną wędkę metodą gruntowo-spławikową . Przekazanie uprawnień wyklucza wędkowanie opiekuna na dwie wędki. Dzieci do lat 16 mogą przebywać na łowisku tylko pod opieką osoby dorosłej .
Każdy pełnoletni członek Stowarzyszenia może skorzystać z możliwości zaproszenia tzw. „Gościa”, który może wędkować na jego jedną wędkę. Odstępując wędkę odstępujemy też połowę swojego limitu połowu i stanowiska .”Gość” przebywa na łowisku w obrębie jego stanowiska i na jego odpowiedzialność.
Członek pełnoletni Stowarzyszenia może współmałżonkowi udostępnić jedną ze swoich wędek do wędkowania w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu. Procedura „ Gościa” obowiązuje w sezonie 2025 i kolejnych sezonach wędkowania na zbiorniku „BRODEK”.
- § 5.
Prawo przeprowadzania kontroli na zbiorniku „BRODEK” mają uprawnione osoby: Członek Stowarzyszenia ,Członek Zarządu ,Członek Komisji Rewizyjnej, Obowiązuje zasada „każdy każdego” , Funkcjonariusz Państwowej Straży Rybackiej, Funkcjonariusz Państwowej Straży Leśnej oraz Policja. Na żądanie uprawnionych do kontroli wędkarz ma obowiązek okazać dokumenty, sprzęt wędkarski, złowione ryby i przynęty.
- § 6.
W czasie wędkowania członek zwyczajny Stowarzyszenia musi mieć przy sobie Kartę Wędkarską(nie koniecznie z opłatami PZW) i ważną legitymację lub dowód osobisty i ważną legitymację członkowską bądź też w przypadku członka zwyczajnego od 16-18 lat Kartę Wędkarską (nie koniecznie z opłatami PZW) i legitymację członkowską ,legitymację szkolną i ( członkowie Ci mogą wędkować tylko za zgodą i na wyłączną odpowiedzialność swoich opiekunów prawnych , po uprzednim podpisaniu odpowiedniej deklaracji), jak również w przypadku członka uczestnika do lat 16 legitymację szkolną , legitymację członkowską i zezwolenie, opiekun prawny z dowodem osobistym, uprawniającą do wędkowania na zbiorniku „BRODEK”.
- § 7.
Przy wyborze i zajmowaniu miejsca na łowisku pierwszeństwo ma ten wędkarz, który przybył na nie wcześniej. Przy zajmowaniu stanowiska wędkujący powinni zachować między sobą odpowiednie odstępy. Odstępy te mogą być zmniejszone tylko za zgodą wędkarza, który wcześniej zajął dane stanowisko.
- § 8.
W czasie wędkowania, wędki muszą być pod stałym nadzorem ich właściciela. Przed opuszczeniem stanowiska wędki należy wyjąć z wody.
- § 9.
Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości brzeg w promieniu 5 m od zajmowanego stanowiska wędkarskiego bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu.
- § 10.
W przypadku zauważenia zanieczyszczenia wody lub jego skutków, jak na przykład :
śnięte ryby, zmiana koloru wody, plamy oleju, nienaturalny zapach, wędkarz ma
obowiązek natychmiast zawiadomić o tym:
- Zarząd Stowarzyszenia „NASZA WODA” tel. 603 181 138 , 603 539 737 , 607 662 675
- § 11.
Wędkarz zobowiązany jest posiadać miarkę do mierzenia złowionych ryb, siatkę z miękkich nici do przechowywania złowionych ryb , podbierak z miękkich nici , środek do odkażania otarć i ran powstałych po wypiętym haczyku oraz przyrząd do wyjmowania haczyków z pyszczków ryb – połknięta przynęta zbyt głęboko – należy odciąć żyłkę z haczykiem i uwolnić rybę z zachowaniem maksymalnej ostrożności.
- § 12.
Po przybyciu na łowisko i zarzuceniu zestawów dowody wędkarz natychmiast wpisuje datę, miejscowość i nazwę łowiska natomiast po złowieniu limitowanych gatunków ryb, wędkarz natychmiast wpisuje do rejestru połowów: wymiar i rodzaj złowionej ryby i jej wagę. Stwierdzenie przez kontrolującego nie dokonania odpowiedniego wpisu : daty , nazwy łowiska ,rodzaju ,wymiaru , wagi złowionych ryb, dokonywanie poprawek w karcie połowów, wymiarów ryb powoduje zatrzymanie członkowi Stowarzyszenia legitymacji członkowskiej do czasu wyjaśnienia tego przewinienia przez Zarząd Stowarzyszenia.
- § 13.
Składki członkowskie jak i składka tzw . „czynowa” w rozmiarze dziesięciu godzin rocznie na działalność statutową Stowarzyszenia powinny być wpłacone do końca marca każdego roku.
- § 14.
Na zbiorniku „BRODEK” wędkowanie dozwolone jest w porze dziennej od świtu do zmierzchu /1 godzina przed wschodem słońca i po zachodzie słońca/.
ZARZĄD DOPUSZCZA NĘCENIE ZANENTĄ NATURALNĄ / nasiona zbóż/ w ilości 1 kg dziennie pod metodę spławikową , gruntową .
Ponadto wędkarzowi nie wolno:
- wywozić przynęt środkami pływającymi lub zdalnie sterowanymi,
- sprzedawać złowionych ryb,
- rozdawać złowionych ryb na terenie łowiska,
- obcinać głów rybą oraz patroszyć na łowisku,
- łowić metodą „szarpaka”,
- stosować kotwiczek przy połowie metodą żywej lub martwej rybki, /zakaz nie dotyczy połowu ryb metodą spinningową/, żywiec lub martwa rybka mogą być uzbrojone tylko w haczyk o jednym ostrzu,
- stosować sztucznego światła służącego lokalizowaniu bądź zwabianiu ryb na stanowisko,
- Wjeżdżania pojazdami mechanicznymi na groble ( parkowanie pojazdów może odbywać się tylko w miejscach do tego przeznaczonych);
- budować pomostów i stanowisk wędkarskich bez zgody Zarządu Stowarzyszenia „NASZA WODA”
- wędkować z pontonów, łodzi,
- wędkować z lodu,
- zażywać kąpieli na zbiorniku „BRODEK”,
- odstępować legitymacji innej osobie.
- § 15.
Złowione ryby należy przechowywać w stanie żywym wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici rozpiętych na sztywnych obręczach. Każdy członek Stowarzyszenia musi przechowywać osobno złowione przez siebie ryby
- § 16.
Ryby złowione nieprawidłowo tzn. zahaczone poza obrębem głowy lub złowione na pętelkę linki, należy wypuścić do wody. Ryby niewymiarowe i w okresie ochronnym muszą być natychmiast wpuszczone do wody.
- § 17.
Połów ryb z miejsc tzw. tarliska na zbiorniku „BRODEK” jest surowo zabroniony.
Zarząd zastrzega sobie okresowe ograniczenie połowu ryb w zakresie gatunku jak i wymiaru.
- § 18.
Wędkujący członek zwyczajny w ciągu roku ma prawo do limitu 21 sztuk // w tym 4 sztuki drapieżnika// złowionych ryb łącznie, wymienionych gatunków: lin , karp, amur , szczupak, sandacz , węgorz , okoń.
Natomiast członek uczestnik (16 – 18) ma prawo do limitu 11 sztuk// w tym 2 sztuk drapieżnika// , członek uczestnik do 16 lat ma prawo do limitu 4 sztuk// w tym jedna sztuka drapieżnika// Obowiązuje całkowity zakaz zabierania z łowiska pozostałych gatunków ryb: jaź, płoć, tołpyga, karp koii. Zaostrzenia te obowiązują do chwili odwołania zakazu na poszczególne gatunki ryb przez Zarząd Stowarzyszenia .
- § 19.
Po wyczerpaniu rocznego limitu – legitymacja członkowska traci ważność. Zarząd dopuszcza wykupienie dodatkowego limitu na określonego w regulaminie cennika. Zarząd Stowarzyszenia wprowadza górny wymiar ochronny dla karpia , szczupaka , sandacza , karaśia srebrnego ,złotego , japońca.
Wymiar ochronny wyznacza się mierząc rybę od początku głowy do najdalszego końca płetwy ogonowej.
Wymiary ochronne ryb na zbiorniku „BRODEK”:
- karp 40 cm – 60 cm
- karaś 20 cm ::: limit dzienny 2 kg
- amur 50 cm
- lin 30 cm
- szczupak 50 cm
- sandacz 50 cm - 60 cm
- węgorz 60 cm
- § 20.
Okresy ochronne:
- sandacz – od 01 marca do 31 maja,
- szczupak – od 01 stycznia do 30 kwietna,
- sum – od 01 stycznia do 31 maja
- węgorz - od 01 grudnia do 31 marca
- § 21.
Pozostałe okresy i wymiary ochronne oraz całkowity zakaz połowu określają przepisy uprawiania amatorskiego połowu ryb zawarte w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 roku z późniejszymi zmianami.
- § 22.
Wędkarz zobowiązany jest do ubezpieczenia się we własnym zakresie od nieszczęśliwych wypadków zaistniałych na łowisku.
Wędkarz zobowiązany jest do przestrzegania przepisów o ochronie przyrody, środowiska oraz rybactwie śródlądowym, swoją postawą dawać przykład innym. Stowarzyszenie zastrzega sobie prawo do ściągania odszkodowania za ewentualne szkody poczynione przez Członka Stowarzyszenia lub też jego „Gościa”
Prosimy wędkarzy o pozostawienie zbiornika oraz otoczenia w czystości. Nie wolno śmiecić, wyrzucać niedopałków papierosów , resztek żywności itp. w obrębie łowiska . Rozpalanie ognisk i grillowanie tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych za zgodą Zarządu Stowarzyszenia .
- § 23.
Zbiornik „BRODEK” może być zamknięty i niedostępny dla wędkarzy w następujących przypadkach:
- jeśli są rozgrywane zawody wędkarskie i organizator wywiesił ogłoszenie na 7 dni przed terminem odbywanych zawodów na tablicach ogłoszeń i stronie internetowej,
- w czasie zarybienia stawu po podaniu informacji na tablicach ogłoszeń i stronie internetowej,
- w czasie zagrożenia bezpieczeństwa przebywania nad wodą, wysokiego alarmowego stanu wody po podaniu informacji na tablicach ogłoszeń i stronie internetowej.
- § 24.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie:
- Ustawa „Prawo Wodne”,
- Ustawa o ochronie i kształtowaniu środowiska,
- Ustawa o rybactwie śródlądowym,
- Ustawa o ochronie zwierząt,
- Ustawa w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowy innych organizmów żyjących w wodzie,
- Regulamin Stowarzyszenia Wędkarskiego „NASZA WODA”
- § 25.
Zarząd Stowarzyszenia ma prawo do zmiany poszczególnych punktów regulaminu w formie aneksów, których kopie wędkujący uzyskają w siedzibie Stowarzyszenia.
Wstęp na łowisko jest równoznaczny z akceptacją obowiązującego regulaminu oraz zasad wynikających z Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb.
Zarząd Stowarzyszenia Wędkarskiego „NASZA WODA”